pr.vulcanescu3Arhiepiscopul Pireului Serafim: „Locurile din România sunt binecuvântate de pașii celui dintâi chemat Apostolul Andrei!” 
Românii din Attiki au fost, la finele săptămânii trecute, martorii unui eveniment de mare importanță pentru întreaga suflare românească din Grecia, dar și cea românească creștin ortodoxă de pretutindeni. 
Părintele Matei Vulcănescu care slujește la Biserica Panaghia Odighitria de pe Dealul Vokos din Pireu a scris o nouă filă de istorie în Biserica Ortodoxă Elenă. Domnia sa a primit distincția de protoprezbiter, acordata de Mitropolitul Serafim al Pireului.
Arhiepiscopul a spus în cuvântul său public de la ceremonie că noi toți, greci, români, ruși, bulgari, toți cei care suntem ortodocși, indiferent de origine, formăm un singur neam, Neamul lui Hristos, Neamul Creștinilor Ortodocsi: „Nu mai există iudeu sau elin, rob sau slobod, parte bărbătească sau parte femeiască ci toți sunt Una în Hristos Iisus” (Sfântul Ap Pavel). Ne-a mai spus să nu facem diferențe de etinie, rasă, culoare, cu toții fiind botezați în Biserica Ortodoxă, chiar dacă local de numesc Biserica Ortodoxă Română, Greacă, Bulgară sau Sârbă, de fapt suntem membrii aceleiași Biserici - Biserica cea Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească, așa cum mărturisim în Crez și doar limba ne desparte, nimic altceva.
După ceremonie, familia Dohotar (proprietarii Patiseriei Carpathian Bakery din Atena) în costum tradițional românesc i-a întâmpinat pe oaspeți în sala de evenimente a bisericii cu pâine și sare așa cum se obișnuiește pe meleaguri românești să cinstim oaspeții de seamă.
Cu această ocazie, Ziarul Online Românesc din Grecia a notat declarațiile câtorva dintre invitații de seamă le eveniment.
Ambasadorul României, Lucian Fătu: „Astăzi sărbătorim împreună ca două națiuni surori. Pentru Grecia și România aceste zile sunt zile de mare importanță deoarece s-au împlinit 135 de ani de relații diplomatice. Alături de acest eveniment diplomatic, ridicarea la rang de protoprezbiter a Părintelui Vulcănescu este un moment special pentru comunitatea noastră. Ne bucurăm că suntem împreună astăzi aici și ne exprimăm deschiderea și dorința să continuăm discuțiile cu Arhiepiscopul Serafim despre relațiile comunităților noastre prin întâlniri viitoare.”
”Ambasada României îl felicită pe Părintele Matei Vulcănescu pentru ridicarea la rangul de protoprezbiter al Mitropoliei Pireului în cadrul unei l
vulcanescu.ansamblu
iturghii oficiate ieri de Arhiepiscopul Serafim, Mitropolitul Pireului”, a fost comunicatul publicat de Ambasadă după ceremonie.
Reprezentantul Mitropoliei Pireului părintele protosinghel Nifon Kapogiannis: „Considerăm România ca fiind o țară prietenă pentru că ne unesc legături foarte vechi încă de pe vremea Bizanțului și în primul rând ne unește credința comună - Ortodoxia. Considerăm că Biserica României este o Biserică Martirică având în vedere că țara a trecut 45 de ani de comunism perioadă în care creștinii români au trecut prin mari greutăți și sunt mulți care au martirizat și s-au Sfințit pentru credința și evlavia poporului. Este o binecuvântare pentru noi și curând vom stabili o întâlnire oficiala  între dumneavoastră domnule ambasador și Arhiepiscopul Serafim, la sediul Mitropoliei noastre”.
Părintele Gheorghe Nadoleanu, preot la Biserica Sfânta Treime din Constanța si consilier Eparhial la Arhiepiscopia Tomisului: „Am avut onoarea să îl avem pe Mitropolitul Serafim la Constanța după ce în prealabil Inaltpreasfintitul Teodosie făcuse o vizită în Grecia aici la Pireu. Așadar noi ne întâlnim pentru a treia oară, de această dată la un eveniment special pentru ortodoxie și pentru prietenul părinte Matei Vulcănescu. Iată că prin intermediul ortodoxiei și a Sfintei Liturghii, fără a cunoaște unul graiul celuilalt, grecul și românul, ne întâlnim la biserică.  Am trăit momente pe care nu le putem explica ori descrie și doar putem să îi invităm pe ceilalți să fie alături de noi și să notăm împreună astfel de momente de bucurie.  Ridicarea la rang de protopresbiter este o apreciere pe care o face Înalt Preasfințitul Serafim de Pireu nu numai pentru parintele Matei ci pentru toți românii, care nu si-au uitat credinta ortodoxa, ramand credinciosi Bisericii lui Hristos. 
Serafim de Pireu a simțit în Dobrogea ceva special, Dobrogea fiind ieslea nașterii lui Hristos pentru români, căci de acolo vine Apostolul Andrei, cel care a crestinat poporul roman.
Arhiepiscopul Serafim confirmă spusele sale din România că simte locurile pe care le-a vizitat ca fiind binecuvântate de pașii celui dintâi chemat Apostolul Andrei. 
Această binecuvântare o simțim și noi de această dată aici în Pireu și mulțumim pentru căldura pe care am simțit-o la frații noștri din Grecia astăzi. Am avut impresia că mă aflu în România și nu intr-o alta tara. Simt că aici astăzi nu a lipsit nimic. Totul a fost la înălțime. Mă simt mândru că sunt român si ca parintele Matei Vulcanescu se gaseste sub un arhipastor marturisitor si neinfricat”.
Părintele Constantin Popa Biserica Sf. Ioan Gură de Aur Milano (Jurisdicția Patriarhiei Ecumenice): „Este un eveniment deosebit de important pentru comunitatea ortodoxă românească. Comunitatea românească din Pireu mi s-a părut ca fiind foarte bine organizată și coagulată într-un timp record, într-un timp foarte scurt de câteva luni. Și sperăm că va continua să fie o comunitate unită. Biserica dintotdeauna a avut rolul de a coagula de a-i aduna pe creștini în general la biserică. Asta a reușit aici părintele Matei Vulcănescu și sigur va continua această misiune pe mai departe.”
Părintele Mihai Stanciu, Proegumenul Manastirii Antim din Bucuresti:  „O recunoaștere a prezenței românești în Grecia și o mare încredere pe care o acordă mitropolitul Pireului Serafim părintelui Matei Vulcănescu care a închegat această obște în biserica de la Parohia Panaghia Odighitria. Românii este bine să aibă o oază unde să se descarce sufletește la taina spovedaniei și în același timp să se cunoască unii cu alții făcând această parohie o familie. Departe de țară e bine când ai cu cine să te ajuți, să te sprijini și mai ales să întâlnești spiritul românesc - Tradițiile colindele, sărbătorile, etc. Este important sa comunicam si sa ne împărtășim sentimentele cu alții ca noi în limba noastră în felul nostru românesc. Mitropolitul Serafim a sprijinit această inițiativă a închegării parohiei românești în Pireu știind că sunt mulți români care au nevoie de asistența duhovnicească în limba românească la început până să învețe cineva limba greacă se adaptează greu la tradiția bisericească greacă. Așa că în limba română este mai ușor să comunici, să te destăinui, să te rogi. Până la urmă limba în care vorbești cu Dumnezeu este limba în care te rogi. Când suntem la nevoie, strigăm Doamne Ajută în limba maternă, indiferent unde ne aflăm. A fost o bucurie astăzi că prezența mitropolitului printre noi a certificat de fapt prezența comunității românești din Pireu și chiar din Grecia. 
pr.vulcanescu.2Bineînțeles că nu puteam să nu îl întrebăm și pe părintele Matei Vulcănescu despre trăirile care l-au încercat la ceas de sărbătoare și care ne-a spus: „Marea mea bucurie este că pomenesc un mitropolit mărturisitor, luptător împotriva panereziei ecumenismului, și anume pe Arhiepiscopul Serafim. Din păcate mulți preoți, mai ales in Romania, sunt văduviți de o astfel de binecuvântare, și anume aceea de  pomeni un ierarh la Sfânta Liturghie care să nu accepte compromisuri dogmatice, să nu se roage împreună cu ereticii (împreună cu romano-catolici, protestanți, anticalcedonieni, neoprotestanți) în așa numita "săptămână de rugăciune (urâciune) ecumenică", să nu facă activism ecumenist, să lupte pentru menținerea tradiției autentice ortodoxe, să spună adevărul fără frică, să nu-i pese de moarte. Ierarhii mărturisitori sunt foarte rari în timpurile noastre. În același timp mulțumesc din partea Bisericii noastre tuturor românilor care au făcut totul ca acest eveniment să devină istorie. Fiecare român implicat a făcut, bineînțeles pentru slava lui Dumnezeu, pentru a primi binecuvântare și bucurie, dar în același timp acum se vede cât de importantă este UNITATEA romanilor. Cearta, dezbinarea, mândria, egoismul, dorința de a ieși în fața conduc la dezastre personale și colective. Acum se vede clar că numai uniți putem câștiga, numai împreună putem să ajungem sus! Atunci când ajuți pe celălalt, pe tine te ajuți, atunci când faci ceva pentru cei din jurul tău Dumnezeu îți trimite bogăție de daruri! Mulțumesc în numele Bisericii noastre tuturor preoților, stareților, cântăreților și tuturor celor care au venit la acest eveniment și s-au ostenit fie pentru bucatele gustoase oferite, fie pentru organizare, fie pentru implicare, etc. Prin prezenta tuturor românilor am simțit evlavia, dragostea de adevăr și bucuria de a aparține poporului binecredincios român.”
 Ana Țuțuianu – Ziarul Online Românesc din Grecia Romedia, www.romedia.gr 
Fotografii Radu Buraga.