Cserafim.vulcanescuomunitatea românească a fost, săptămâna trecută, martorul unui eveniment de o conotație deosebită pentru întreaga suflare românească din Grecia, dar și întreaga suflare românească creștin ortodoxă pretutindeni. 
Părintele Matei Vulcănescu care slujește la Biserica Dealul Vokos a reușit să scrie istorie în Biserica Ortodoxă Elenă. Domnia sa, care a fost hirotonit ca diacon apoi ca preot pentru Biserica Sf. Paraschevi din Mitropolia Veriei, este nu numai adoptat de Biserica Ortodoxă Elenă, dar și apreciat la superlativ de frații ortodocși greci, a primit cea mai înaltă distincție bisericească din Grecia, fiind ridicat la rang de protoprezbiter.
Sute de români au fost martorii momentului istoric pentru comunitatea noastră.
Încă de la primele ore ale dimineții, timp în care se desfășura slujba în limba elenă la Biserica Panaghia Odighitria din Pireu, confrații români au început să sosească unul câte unul la lăcașul unde românii notau istoria.  Deja în jurul bisericii nu mai există niciun loc de parcare, aglomerația de oameni  îngreunând circulația vehiculelor în zonă pentru ca la un moment dat să blocheze chiar și trecerea autobuzului urban. Biserica începe să se umple încet, încet, iar atmosfera este din ce în ce mai apăsătoare și mai emoționantă. Inimile tuturor bat în dublu sens: către Dumnezeu și către preotul nostru român - Matei. La eveniment se estimează că au luat parte peste 350 de români, dar si foarte multi greci. Părintele Matei, încercat de sute de sentimente, face mari eforturi să îi mulțumească pe toți, să privească amănunte de organizare, dar să fie și gazdă onorantă a oaspeților din România veniți de la Arhiepiscopia Tomisului, ca reprezentanți ai Bisericii Ortodoxe Române, Mănăstirea Paltin Petru Vodă din Neamț, Mănăstirea Sfântul Apostol Filip-Adamclisi, Mănăstirea Sfântul Ioan Casian-Dobrogea și Mănăstirea Antim-București.
Momentul mult așteptat începe cu întârziere datorită parastaselor pentru sufletele adormitilor confrați greci creștin ortodocși, clipe respectate de asistență. De întârziere bineînțeles că s-au bucurat zecile de români întârziați care au găsit cu greu biserica din vârful Dealului Vokos din Pireu. În final slujba începe și sute de români au umplut până la refuz generoasa biserică.
Zeci de preoți din Grecia, România și Italia au participat la eveniment.
Imaginea este impresionantă. Ambasadorul României în Grecia, Lucian Fătu și consulul României la Atena Lucia Fătu sunt alături de români.
vulcanescu.liturghie
În partea opusă se afla corul psaltic profesionist, venit de la Constanța  să ne mângâie sufletele cu frumoasa cântare psaltică bizantin-ortodoxă, cântare care reprezintă cel mai bine ortodoxia. Aproximativ 10 preoți au venit din Salonic, Atena, Italia – Milano, dar și din România  pentru a sluji  în limba română alături de părintele Matei la ceas de mare cinste pentru comunitatea noastră.
Îi menționăm pe cei mai importanți preoți care au participat la Sfânta Liturghie: Reprezentantul Arhiepiscopiei Tomisului Constanța - Biserica Ortodoxă Română - consilierul arhiepiscopal si protoprezbiter părintele Gheorghe Nadoleanu, Starețul Mănăstirii Sfântul Apostol Filip-Adamclisi - părintele Dorotei ieromonahul, Proegumenul Mănăstirii Tuturor Sfinților Antim din București - părintele Mihail Stanciu, părintele Constantin Popa din Exarhatul Patriarhiei Ecumenice pe Europa de Vest (Italia - Milano). 
 
Unitate între români la ceas de sărbătoare.
Slujba este în toi și, de partea cealaltă, „furnicuțele” românce (gospodinele noastre) sunt în sala de ceremonii unde aranjează mesele și pun pe masă deosebitele bucate de post oferite de cele trei restaurante românești din Atena - Restaurantul Dorna, Restaurantul To Iasio și Terasa lui Alexi (în ordine alfabetică) dar și de Patiseria Carpathian Bakery Atena,  care, pentru întâia oară au fost la un loc sponsorii aceluași eveniment.
Gospodinele sunt atente la fiecare detaliu, totul este aranjat de cele câteva femei care s-au alăturat bisericii și părintelui încă de la sosirea în Pireu în Noiembrie 2014. Alte zeci de femei românce întreabă în stânga și-n dreapta dacă mai este nevoie de ceva și se oferă să ajute la orice, de la spălatul vaselor, până la servit si aranjarea meselor ori curățenia de final. Și ce poate fi mai frumos decât să vezi unitate între români, toți încercând să contribuie fiecare-n felul lui și cu ce poate la reușita generală a tuturor?! 
Mitropolitul Serafim îi iubește pe români!
În același timp slujba religioasă se apropie de momentul culminant. Mitropolitul Pireului Serafim a ajuns la biserică și deja enoriașii români așteaptă cu nerăbdare. Cu toții vrem să-l vedem pe Arhiepiscop între noi. Așteptăm cu sufletul la gură să îl vedem și să auzim cuvântul pe care ni-l adresează, dar și să fim martorii momentului unic de până acum pentru noi și în care un preot român este ridicat la rang de protoprezbiter. 
Mitropolitul Serafim iese în fața credincioșilor. Ne adresează un cuvânt cald și din inimă. Mulțumește pentru prezența autorităților române la eveniment și apoi ne surprinde când ne destănuie public calitățile deosebite ale părintelui Matei Vulcănescu care au făcut ca acest moment să existe!
Înaltpreasfințitul Serafim a spus în cuvântul sau că noi toți, greci, români, ruși, bulgari, toți cei care suntem ortodocși, indiferent de origine, formăm un singur neam, Neamul lui Hristos, Neamul Creștinilor Ortodocsi: „Nu mai există iudeu sau elin, rob sau slobod, parte bărbătească sau parte femeiască ci toți sunt Una în Hristos Iisus” (Sfântul Ap Pavel). Ne-a mai spus să nu facem diferențe între neamuri atunci când suntem cu toții botezați în Biserica Ortodoxă, chiar dacă local de numesc Biserica Ortodoxă Română sau Greacă sau Bulgară sau Sârbă de fapt suntem membrii aceleiași Biserici - Biserica cea Una, Sfântă, Sobornicească și Apostolească, așa cum mărturisim în Crez și doar limba ne desparte, nimic altceva.
Însuși Arhiepiscopul Serafim îl iubește și apreciază pe părintele Matei Vulcănescu, semn că părintele român este iubit și binecuvântat și de Dumnezeu, iar noi românii nu putem decât să fim mândri că este alături și printre noi și putem să îi fim la rându-ne alături. Mitropolitul recunoaște că a fost în România și a fost impresionat de țara noastră și români.
Clipe de mare trăire!
Momentul culminant începe. Cu toții doresc să facă o fotografie, să imortalizeze momentul deosebit în care părintele român este binecuvântat de Arhiepiscopul Serafim. 
vulcanescu.ansamblu
Minute de mare trăire pentru cei prezenți. Momentul care ne-a făcut să fim mândri și să ne tremure sufletele de emoție a fost atunci când sute de oameni într-un singur glas au strigat „Axios” și care nu poate fi exprimat în cuvinte. Putem însă să subliniem că din biserică se aude o voce strigând: „Vrednic este” - în limba română. Este părintele Daniel Terpea din Nea Erithrea. Românii răspund pe nerăsuflate „Vrednic Este!” și biserica vibrează... românește. Mitropolitul continuă binecuvântarea în limba greacă însă adoptă imediat expresia VREDNIC ESTE pe care o pronunță pe mai departe în limba română până la final. O dovadă de mare respect pentru națiunea română și ortodoxia din țara noastră pe care Mitropolitul Serafim o dovedește nu numai prin spusele din biserică, dar și prin fapte. 
Părintele Matei Vulcănescu mulțumește pentru încrederea acordată și onoarea care i s-a făcut și simbolic oferă Arhiepiscopului Serafim, din partea comunității românești, un cadou constând într-un engolpion sculptat în fildeș cu chipul Mântuitorului Hristos, iar din România două măicuțe oferă mitropolitului sfinte moaște ale martirilor din temnița comunistă de la Aiud, în semn de mare prețuire și respect față de persoana Arhiepiscolului grec. Aceleai măicuțe au oferit sfinte moaște și Bisericii Panaghia Odighitria. 
Momentul sublim se încheie și părintele Matei Vulcănescu este primul român care a adunat toată suflarea romanească și pe greci având în mijloc pe Arhipăstorul grec la o Sfântă Liturghie în limba română în care domnia sa să fie ridicat la cel mai înalt rang preotesc din Biserica Ortodoxă a Greciei.
Întâmpinați cu pâine și sare.
Asistența coboară în sala de ceremonii. La intrare, familia Dohotar (proprietarii Patiseriei Carpathian Bakery din Atena) în costum tradițional românesc îi întâmpină pe oaspeți cu pâine și sare așa cum se obișnuiește pe meleagurile noastre să-i cinstim pe oaspeții de seamă. Oamenii se așează la mese și reprezentantul Mitropoliei Pireului parintele protosinghel Nifon Kapogiannis binecuvântează bucatele de post.
Masa îmbelșugată pentru sutele de români, excepționala organizare, prezența oficialităților române și costumele tradiționale românești, până și farfuriile în culorile steagului național al României roșu, galben și albastru aduse inspirat de Restaurantul Dorna au completat tabloul unui eveniment de excepție la care martori au fost peste 350 de români veniți din toate colțurile județului Attiki și nu numai. 
„VREDNIC ESTE!”
Discuțiile de la masa oficială au demonstrat cât de iubit este părintele Vulcănescu în Biserica Ortodoxă a Greciei, cât de apreciată este România, cât de mult este estimată ortodoxia din țara noastră, dar și sufletul larg pe care-l au grecii din zona Pireului care au imbrățișat comunitatea românească în Biserica Panaghia Odighitria. La biserica din Pireu alături de părintele Vulcănescu slujește și deosebitul părinte grec Haralambos care și-a exprimat părerea de rău că într-o lună se va pensiona și nu va mai fi alaturi de părintele Matei, „care a adus un suflu nou Bisericii și a făcut ca parohienii greci să vină în număr mult mai mare la Biserică prin misiunea pe care o face părintele în parohie” dar și parintele Teodosie ieromonahul care ține slujbele în limba grecă pentru parohie.  vulcanescu.slujba
Ambasadorul României în Grecia, Lucian Fătu și Reprezentantul Mitropoliei Pireului protosinghelul Nifon Kapogiannis și-au exprimat reciproc recunoștința pentru evenimentul deosebit care l-a adus în prim plan pe preotul român, cara a avut loc la chiar câteva zile după ce România și Grecia au serbat 135 de ani de relații diplomatice. 
Oamenii încep să se retragă, nu înainte de a-l felicita pe părinte și de a cere să se fotografieze cu domnia sa. Părintele oferă invitaților câte o icoană cu Sfântul Grigorie Palama a cărui pomenire a fost în acea duminică, Sfânt care a luptat împotriva ereziilor romano-catolice, supranumit și bătătorul de papi, pentru că a oprit în Biserica Ortodoxă răspândirea ateismului, care și-a avut rădăcina în învățătura romano-catolică cum că Dumnezeu e departe de lume și își trimite doar reprezentanți, pe papi. Sfântul Grigorie Palama a demonstrat că Dumnezeu e prezent în lume fără intermediari, direct, și preotii sunt împreună rugători și împreună slujitori cu tot poporul creștin ortodox, prin preoți realizându-se mântuirea oamenilor. Ca împreună lucrători cu Dumnezeu, preoții fiind săvârșitorii Tainelor Bisericii, și anume Botezul, Sfânta Liturghie și Sf. Împărășanie, Cununia, Maslul, Înmormantarea, Sfeștania, Spovedania și toate celelalte Taine absolut necesare pentru mântuirea oricarui om de pe acest pamant.  
Ne retragem și noi cu inima plină de satisfacție că am trăit un moment cu totul desoebit dar și cu câteva declarații pe care reportofonul le păstrează ca dovadă vie a ceea ce am auzit de la invitați și pe care vi le vom împărtăși zilele care urmează. 
În loc de final subliniez doar că: "VREDNIC ESTE!". Așa să ne ajute și să îl ajute Dumnezeu!

Sponsorii evenimentului au fost: Restaurantul Dorna, Restaurantul To Iasio, Terasa lui Alexi, Patiserie Simigerie Românească Carpathian Bakery Atena, fotograf Radu Buraga, Galery Studio Art Photo,  Ziarul Online Românesc Romedia, Biroul de Traduceri Athens Translate, precum și alți zeci de români inimoși care au efectuat donații și care doresc să își păstreze anonimatul.

P.S. În Grecia, mitropoliții Mitropoliilor mari au în același timp și titlul de arhiepiscop fiind egali în rang cu Arhiepiscopul Atenei. 

Ana Țuțuianu – Ziarul Online Românesc din Grecia – Romedia, www.romedia.gr 

Foto - RADU BURAGA