Interviu, în exclusivitate pentru RoMedia.gr, cu Lilia Laduş, conducătorul grupului de iniţiativă pentru înfiinţarea Asociaţiei Moldo Elene Basarabia, din Nafplio.
Cum s-a născut ideea înfiinţării Asociaţiei Basarabia? 
Odată cu organizarea alegerilor din 28 noiembrie 2010 din Rep. Moldova, m-am adresat Violetei Slusarenco cu o pretenţie. Suntem foarte mulţi moldoveni în zona Nafplio şi ar fi bine să avem şi noi o secţie de votare aici. Era destul de târziu pentru a se putea face cererea de rigoare şi a fi aprobată înfiinţarea unei secţii de vot aici, aşa că am cerut soluţia de compromis de a ni se acorda un mijloc de transport pentru toţi cei care vor să voteze. Am primit din partea firmei Olympic Lines un autocar cu care ne-am deplasat şi ne-am întors de la secţia de votare. Au fost în jur de 40 de persoane. Dacă aveam secţie de votare în Nafplio ar fi votat mult mai mulţi…

 

Deplasarea la Atena, la vot, în 28 noiembrie 2010 s-a încheiat cu participarea la serbarea de Ziua Naţională a României alături de românii din Argos, acolo unde apoi am petrecut împreună.
Cu toţii ne-am întors de la Atena şi am mers la acest eveniment. Acolo am stabilit să facem şi Revelionul împreună şi aşa a fost. La comunitate ne gândeam de mult timp. Nu s-a putut materializa pentru că nu putea nimeni să ia iniţiativa de a organiza ceva concret. Convorbiri cu Violeta Slusarenco au fost de mult timp, de mai bine de 5 ani de zile şi tot timpul spuneam că nu aveam curaj şi putere.

A jucat rol puterea de convingere şi sprijinul Violetei Slusarenco?
Fără Violeta nu s-ar face nimic. După atâţia ani de zile m-a convins să fac acest lucru. Se simte o nevoie, o necesitate a moldovenilor de a se aduna de a fi împreună, de a comunica, de a dansa de a se întâlni, de a se veseli. Sunt mulţi moldoveni patrioţi aici care sunt gata în orice moment să întindă o mână de ajutor şi să organizeze evenimente. Acum îi cunosc şi eu, de la ultimele evenimente şi văd că sunt entuziasmaţi. Sper să mergem pe viitor cu acelaşi elan.

Numele la care vă gândeaţi şi pe care l-aţi comunicat presei era Frăţia. Aici asociaţia a fost botezată Basarabia...
Numele la care ne gândeam noi acesta era, însă dacă l-aş fi tradus în limba greacă nu s-ar fi auzit prea bine şi atunci am renunţat. Apoi ne-am gândit că reprezentăm Rep. Moldova, suntem din Basarabia şi respectiv având alături, în Argos, Comunitatea Bucovina (n.n. la inaugurare au fost prezenţi şi 14 membri ai comunităţii Bucovina, alături de preşedintele Grigore Clipa) am considerat că Basarabia este cel mai binevenit nume pentru asociaţia noastră.

La momentul festiv a fost prezent domnul ambasador, Mihai Bălan, alături de care au fost mai fost: şefa secţiei consulare - Tatiana Borta, români din Argos, din Nafplio, din Atena, de la asociaţiile Orfeu şi Bucovina… Practic sprijin există de pretutindeni.
Ne bucură foarte mult faptul că îl avem aici pe ambasadorul Mihai Bălan. Ne-a adus şi o mare satisfacţie astăzi. Prin anunţul făcut că în Nafplio vom avea şi un consulat onorific ne-a confirmat faptul că la ambasadă oamenii sunt auziţi şi că se pot găsi soluţii pentru rezolvarea anumitor probleme. După cum aţi văzut aici suntem foarte mulţi moldoveni cu mulţi cu copii şi familiilor, fiind departe de Atena, le este foarte greu să se deplaseze pentru unele acte ori alte probleme. Şi spun asta pentru că noi am discutat aceste probleme atunci când a venit domnul ambasador. Faptul că dânsul acum a venit cu acest anunţ ne face să fim foarte bucuroşi şi îi mulţumim foarte mult pentru ajutorul acordat.

Ambasadorul Mihai Bălan a surprins astăzi prin mesajul de suflet transmis…
Într-adevăr mesajul dânsului a pătruns asistenţa deoarece moldovenilor le lipsea un cuvânt aşa dulce. Ei se întâlneau în cercuri restrânse până acum. În cerc aşa mare este pentru prima dată când se regăsesc şi prin sine lucrul acesta este unul special. Aceştia se simt dornici şi se simte chiar şi o bucurie în a fi împreună cu tot neamul şi cu oficialităţile noastre.

A fost întâmplătoare alegerea serbării Zilei Internaţionale a Femeii ca moment de lansare a asociaţiei?
Femeia nu rămâne niciodată în umbra nimănui. Tot timpul o sărbătorim şi ar fi ideal să nu uităm zilnic de femeie, dar socot că o zi aparte cel puţin trebuie să o aibă. Cum am spus şi în poezia mea, femeia este o fecioară, pe urmă devine mireasă şi pe urmă devine gospodina care adună ghemul fericirii în casă asemenea rolului asociaţiei în comunitatea noastră. Aşadar cele două roluri sunt asemănătoare, speciale.

Vă mulţumesc şi vă urez mult succes şi Kali arhi, cum spun grecii.
Şi eu vă mulţumesc.

Ana Ţuţuianu – RoMedia.gr