Desfăşurat într-o zi cu vreme însorită maratonul a înregistrat record de participare la cea de-a 28-a ediţie a Clasicului Marathon elen care a notat şi aniversarea a 2.500 de ani de la Bătălia din Marathonas 490 Î.H. Peste 22.000 de alergători s-au aliniat la start pe traseele de 5 şi 10 km dar şi pentru cursa tradiţională de maraton de 42,195 de kilometri.  Startul probelor de 5 km şi 10 km s-a dat din faţa Stadionului Olimpic din Atena – Kalimarmaro, în timp ce pentru proba tradiţională startul s-a dat, aşa cum era şi normal, din Marthonas. În cadrul probelor de 5 şi 10 kilometri au luat startul şi VIP-uri elene. Primul ministru George Papandreou, ministrul de externe - Dimitris Droutsas şi ministrul YPEKA - Tina Birbili, alături de reprezentanţi din politică, sport, arte şi mass-media din Grecia au luat startul al maratonul atenian. Alături de aceştia, au mai luat startul şi Ron Hill un veteran al maratonului, Ivan Elgkera fost jucător de fotbal la Real Madrid, dar şi prezentatoarea americană de origine elenă Maria Menounos.
„Atmosfera este fantastică astăzi la împlinirea a 2.500 de ani de la Bătălia de la Marathonas. Este o onoare pentru Grecia. Sper ca în viitor să sărbătorim maratonul în clipe mai puţin dificile pentru ţara noastră”, a declarat primul ministru George Papandreou, se anunţă pe site-ul oficial al competiţiei.
Câştigător al competiţiei a fost încoronat Raymond Beth din Kenya cu un timp de 2,12,40 noul record al competiţiei. „Sunt emoţionat. Este prima dată când particip la maratonul clasic şi nu numai am reuşit să obţină victoria, dar am reuşit să înregistrez şi un nou record al maratonului clasic. A fost o cale foarte dificilă şi datorită căldurii nu a fost posibil un timp mai bun. Sper ca la anul să fiu invitat din nou pentru a face un nou record”, a spus el acesta la terminarea traseului. Al doilea a terminat kenyanul Jonathan Kipkorir cu 2,14,05, care a fost favoritul cursei cu cel mai bun timp personal 2,07, iar al treilea a încheiat compatriotul acestuia Kimoutai Edwin cu 2, 15,21.
La feminin câştigătoare a devenit Rasa Ntrazntaoukaite din Lituania în 2,31,06care a stabilit recordul competiţiei feminine. Pe locul al doilea a terminat rusoaica Olga Gklok cu 2.33.51, urmată de Stanko Svitlana din Ucraina cu 2.38.59.
În cursa de 10 km câştigători au fost Theodosis Kaldis (independent) cu un timp de 32.33 şi Poppy Astropekaki (independent) cu 37.24.
În cursa de 5 km câştigători au fost Christos Merpousis şi Valentina Mihailova legitimaţi Clubul Sportiv National Elen.
„A fost o cursă foarte bună, de asemenea, cu o bună organizare. Calea este dificilă. Nu am făcut pregătire, dar am reuşit să termin. Trebuie să spun că am fugit la Maratonul de aniversare a 2.500 de ani. O să mai alerg şi în viitor” a declarat Ivan Elgkera - fost fotbalist internaţional la Real Madrid, care a alergat la maraton conform site-ului oficial al maratonului elen.
Atmosfera în centrul Atenei a fost, cu adevărat, una specială. Mulţimea de oameni felicita alergătorii pentru reuşita lor de a încheia cea mai vestită cursă de maraton din lume. Soarele, organizarea excelentă şi fairplay-ul tuturor au transformat Atena ieri, nu numai în ziua organizării concursului, ci în ziua prieteniei în care alergători VIP-uri ori nu, greci ori străini, alergători ori spectatori, au serbat şi cinstit cu toţii cei 2.500 de ani de la Bătălia din Marathonas.
Mai multe fotografii din centrul Atenei, de la cea de-a 28-a ediţie a Martonului găsiţi în rubrica fotoreportaj.